Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
TEMA 20- & 30-tal den 27 april 2009
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
-
6001 HANING FLOWER ..
'D 79' Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Faja..//
Sold: SEK 450
Sold den 27 april 2009 -
6056 GOBLET
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1..//
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009 -
6027 BOOKS
2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund,..//
Sold: SEK 100
Sold den 27 april 2009
-
6012 BOOKCASE
Funkis, lenght: 98, width: 29, height: 70,
Sold: SEK 1000
Sold den 27 april 2009 -
6065 BOOKEND
1 par, Funkis, height: 13,
Sold: SEK 500
Sold den 27 april 2009 -
6038 TABLE
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märk..//
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009
-
6036 TABLE LAMP
1930-tal, Belgien böjbar arm,
Sold: SEK 500
Sold den 27 april 2009 -
6068 TABLE LAMP
Art Deco, smide/glas, height: 43, skada på kupans ..//
Stopped
Auction ends
27 april at 17:14 -
6005 TABLE LAMP
Funkis, metall, (liten buckla)
Sold: SEK 350
Sold den 27 april 2009
-
6024 TRAY
Gense, rostfritt stål, rund med två handtag, delvi..//
Sold: SEK 500
Sold den 27 april 2009 -
6004 TRAY
rostfri med bakelithandtag Sverige 1930-tal, längd..//
Sold: SEK 550
Sold den 27 april 2009 -
6044 TRAY
rostfri, Funkis 1930-tal, Pressbolaget Eskilstuna ..//
Sold: SEK 350
Sold den 27 april 2009
-
6018 GRAPE SCISSORS
Silver, Funkis, lenght: 13,
Sold: SEK 400
Sold den 27 april 2009 -
6060 PLATE
2 st, Louise Adelborg Rörstrand, Sweden för Stockh..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:37 -
6023 PLATE
Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i rel..//
Sold: SEK 100
Sold den 27 april 2009
-
6034 PLATE
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, o..//
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009 -
6003 PLATE
Svenskt Tenn Stockholm 1932 (F8), tenn, runt, myck..//
Sold: SEK 1100
Sold den 27 april 2009 -
6037 ARMCHAIRS
ett par, A. W. Nilssons Fabriker, Malmö ca 1930, r..//
Sold: SEK 1100
Sold den 27 april 2009
-
6051 BLANKETS
2 st, funkis, en ljusbrun, en lila,
Sold: SEK 350
Sold den 27 april 2009 -
6050 BLANKETS
2 st, funkis, lika mönster,
Sold: SEK 350
Sold den 27 april 2009 -
6061 BARBER CHAIR
Barnmodell, Funkis,
Stopped
Auction ends
27 april at 18:22
-
6017 GLASS
6 st, 30-tal,
Sold: SEK 600
Sold den 27 april 2009 -
6014 FLOOR LAMP
Funkis,
Sold: SEK 1400
Sold den 27 april 2009 -
6010 ROCKING CHAIR
Funkis, flätad, slitage, skador.
Sold: SEK 1900
Sold den 27 april 2009
-
6052 Hemelektronik
hårtork AEG + tryckkokare SVEA Funkis 1930-tal, lä..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:31 -
6045 LOUDSPEAKER
Philips bakelit höjd 40 cm 1930-tal type 2032,
Sold: SEK 700
Sold den 27 april 2009 -
6025 COFFEE SET
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Ten..//
Sold: SEK 1100
Sold den 27 april 2009
-
6055 CARAFE
Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930,..//
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009 -
6041 CARAFES
2 st, Gullaskruf, 1930, höjd 13, 5 cm, den ena blå..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:25 -
6019 ARMCHAIRS
1 par Funkis, 1 fåtölj skadad i klädseln.
Sold: SEK 2100
Sold den 27 april 2009
-
6015 ARMCHAIRS
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos k..//
Sold: SEK 1100
Sold den 27 april 2009 -
6032 CERAMICS
3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med l..//
Sold: SEK 100
Sold den 27 april 2009 -
6066 Kungavasen
Ystad Metall, brass, height: 25,
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009
-
6029 MISCELLANEOUS
6 del, cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask, ”NIGRO..//
Sold: SEK 100
Sold den 27 april 2009 -
6064 Läskedrycksmas..
Veni, 1930-tal, height: 31,
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009 -
6031 CANDLESTICKS
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, ceramics, brun, sv..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:23
-
6069 DINNER TABLE
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm,
Stopped
Auction ends
27 april at 18:54 -
6059 Memoriablia
3 del kuriosa Stockholmsutställningen 1930; två fa..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:36 -
6058 Memoriablia
3 del kuriosa, Stockholmsutställningen 1930; två ..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:35
-
6028 Musik
4 del, ”Boken om Ernst Rolf ”, 1933, ”JAZZ- PIANIS..//
Sold: SEK 100
Sold den 27 april 2009 -
6054 Nålmärken
4 st, Stockholmsutställningen 1930, 1 st silver, l..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:33 -
6057 Notblad
1920-30-tal, ca 17 stycken,
Sold: SEK 550
Sold den 27 april 2009
-
6033 Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text:..//
Sold: SEK 200
Sold den 27 april 2009 -
6070 Salt/ pepparkar,
Med text "Theme building New York Worlds fair, 193..//
Sold: SEK 350
Sold den 27 april 2009 -
6042 BOWL
silver, på rund träfot, höjd 13 cm, stämplad: ”BHE..//
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009
-
6021 BOWL
tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm ,
Sold: SEK 450
Sold den 27 april 2009 -
6039 SIDEBOARD
NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup..//
Stopped
Auction ends
27 april at 18:23 -
6043 SOFA
4 delar Funkis, brun klädsel, slitage,
Sold: SEK 300
Sold den 27 april 2009
-
6062 MIRROR
Tenn, Edvin Ollers, 1927, height: 40,
Sold: SEK 600
Sold den 27 april 2009 -
6006 LIGHTING ARMAT..
30-tal, height: 60,
Sold: SEK 650
Sold den 27 april 2009 -
6013 LIGHTING ARMAT..
Funkis, diameter: 33,
Sold: SEK 700
Sold den 27 april 2009
-
6011 LIGHTING ARMAT..
Funkis, glaskupor/krom,
Sold: SEK 850
Sold den 27 april 2009 -
6022 TEA GLASS
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra st..//
Sold: SEK 900
Sold den 27 april 2009 -
6053 TELEPHONE
LM Eriksson 1930-tal, bakelit (form: Jean Heiberg ..//
Sold: SEK 100
Sold den 27 april 2009
-
6049 THERMOS BOTTLE
Funkis 1930-tal bakelit glas, höjd 22 cm,
Stopped
Auction ends
27 april at 18:29 -
6046 PERIODICALS
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 193..//
Sold: SEK 1900
Sold den 27 april 2009 -
6047 PERIODICALS
inbundna tyska tidskrifter (3 st): Deutsche Kunst ..//
Sold: SEK 700
Sold den 27 april 2009
-
6040 Väggarmaturer
2 st, Funkis 1930-tal, metall, längd 37, 5 cm,
Sold: SEK 350
Sold den 27 april 2009 -
6063 Väggbelysning
Art DEco, med reliefdekor, lenght: 50,
Sold: SEK 450
Sold den 27 april 2009 -
6048 Värmeplattor
3 st, elektriska, 1930-tal,
Stopped
Auction ends
27 april at 18:28
-
6026 VASE
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs F..//
Sold: SEK 1900
Sold den 27 april 2009 -
6035 VASE
Elis Bergh Kosta 1937, graverad dekor naken Kvinna..//
Sold: SEK 500
Sold den 27 april 2009 -
6002 VASE
tenn 1932 (F8), höjd 22 cm, rund vas med funkisdek..//
Sold: SEK 900
Sold den 27 april 2009